Mami, tati, já chci pejska

26. října 2015 v 14:16 | Myška |  Lidská mláďata a my zvířata
Haaf, lidská mláďata jsou všechna stejná, jakoby by byla přes kopírák, nikdy nic nového nevymyslí. Říká moje páníčka. Všichni rodiče, ať jsou lidští či zvířecí, znají své mláďata a mohou předpokládat co udělají v dané situaci. Učí je svým zvykům, jak se mají chovat ke svému a cizímu druhu a hlavně neškodit druhým.

Mláďata od páníčky se Samem a Aishou. Bohužel tito psí kamarádi už nejsou v naší smečce, ale v srdci je stále mají.


Rozdíl mezi námi zvířaty a lidmi je ten, že my si nevybíráme živé mazlíčky jako lidé. Není snad jedno lidské mládě, které by nechtělo živého mazlíčka. Já jsem sice ve velikosti, že mne mnoho lidí přehlídne, ale uši mám dostatečně velké, abych dobře slyšela. Slýchávám dost často ,, mami, tati, já chci taky pejska ,,. Odpověď většinou zní ,, ne ! ,,. Lidské mládě je z odpovědi zklamané, dělá prasečí očička a nějakou dobu se pohybuje jako hadrový panák.

Je to smutné, jak se někteří lidští rodiče ke svým mláďatům chovají. Někteří dokonce svou zápornou odpověď vysvětlují tak, že oni jako malí taky nemohli mít psa nebo je to velká starost a zbytečný závazek. Ano, my jako mazlíčci nejsme jako plyšová hračka, která když omrzí, tak ji dám do kouta a vemu si jinou. Jsme dalším členem rodiny, kteří mají své potřeby.

Ale křivdila bych jiným. Jsou i takovi, kteří jdou a pejska pořídí. Co teď? Zjistí, že to malé chlupaté co kňučí a štěká dělá za sehou loužičky, ochutnává nábytek, koberec a jiné věci. Lidské mládě si s pejskem chvíli hraje a potom běží si hrát s něčím jiným. Neví, že je třeba tu chlupatou kuličku něčemu učit. A ve smečce začínají rozbroje co s pejskem. Kdo ho bude chodit venčit, krmit a učit základní povely. Najednou nastane problém. Někdy se situace vyřeší a zapojí se všichni ve smečce. Jindy se toho chytne jeden člen smečky. Stává se také, že psíka vyhodí na ulici, do popelnic či kontejneru a nebo přivažou někde v lese, u cesty. Protože zjistí, že je to další závazek na několik let a budou muset si občas něco odříct.

Jsou i lidská mláďata, která od narození vyrůstají s námi - psy. Ale i oni se učí co takový pejsek potřebuje.

Kamarádi ze smečky Leontinka a Leošek s bývalými psími přáteli.Když lidští rodiče pořídí mláděti pejska, tak ho pořizují hlavně sobě. Oni jsou ti, kteří za pejska budou zodpovědni a ne jejich mláďata. Pejsek má srdce, které dokáže dát celé své lidské smečce, bude podřízený, smečku věrně bude hlídat a bránit, je věrným kamarádem a přítelem, vždy bude při smečce stát. Také cítí bolest a dokáže být smutný.

Pořídit nebo nepořídit lidskému mláděti pejska, záleží jen na jejich rodičích. Ono, jsou i jiná zvířátka, o která se lidské mládě může naučit starat a mít ho jako kamaráda. Přitom ho nemusí chodit ven venčit.

Leontinka s mými prarodiči a mou maminkou.


Haaf Myška
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama