Hemingwayova kočka neboli kočka s palčáky

21. října 2015 v 19:55 | Myška |  Domácí mazlíčci
V článku Podzim a křen jsem se zmínila o své kamarádce Pacce. Pacička je Hemingwayova kočka neboli kočka s palčáky. Proč se ji tak říka? Začnu od samého začátku.

Víceprsté kočky pocházejí z Evropy a připluly v koloniální éře do Ameriky. Plavily se na lodích spolu s námořníky a jejich úkolem bylo lovit lodní krysy. Více prstů jim sloužila k lepšímu udržení stability a rovnováhy na palubě lodí. Loď, která měla na palubě vícepsté kočky, tak námořníci tyto kočky pokládali za kočky přinášející štěstí a zaručující, že plavba bude korunována úspěšným koncem.

Naše víceprstá kočka Pacička.


Kdysy dávno se z Paříže do Ameriky ( Key West na Floridě ) přestěhoval Ernest Hemingway. Stal se slavným spisovatelem, novinářem, hercem a malířem. Je nositelem Pulitzerovy a Nobelovy ceny za literatur a autora nesmrtelných románů. Miloval přírodu, byl zkušený lovec a ze sportu se věnoval boxu. Hemingway byl jedním z největších milovníků koček. Choval obrovské množství těchto zvířat, na kterých především obdivoval nezávislost. Kočka jako taková je inspirativní zvíře. Možná, že díky kočkám se stal tak slavným spisovatelem.
Vypráví se, že Hemingway se seznámil s námořním kapitánem, který vlastnil bílého neobvyklého víceprstého kocoura jménem Tomcat, který Ernesta fascinoval. Po odchodu z Key West, kapitán daroval kocoura Hemingway. Ten mu začal říkat Snow White, který zanechal svůj gen svým potomkům, kteří žijí dodnes v nynějším muzeu ve vile Ernesta Hemingwaye v Key West na Floridě v USA. Hemingwayova rezidence je dodnes plná koček, okolo 60 a přibližně polovina jsou víceprsté kočky. Zajímavostí je, že každá kočka, která kdy spisovatelovou vilu v Key West obývala, má na zahradě svůj pamětní kámen.

Ernest Hemingway byl ten, který pronesl ono známé přísloví " one cat just leads to another ", v překladu - " jedna kočka nevyhnutelně vede k další ".

Na počest spisovatele se dodnes víceprstým kočkám říká " Hemingwayovy kočky ".

Víceprsté kočky se v některých místech vyskytují dokonce v celých koloniích. Příkladem mohou být přístavní města jako je Boston nebo Halifax v Americe, v Anglii nebo Skandinávii.

Víceprstým kočkám se skráceně také říká " polys ", jako " polydaktylové ". Tato anomálie, deformace či mutace je pro kočku neškodlivá. Kočky mohou prsty zcela ovládat a nijak neomezují funkci tlapek. Spíše jsou zručnější. Víceprsťáci jsou neobyčejně milující, klidnější, uvolněnější, trpělivější, nekonfliktní a něžné kočky. Majitelé těchto koček uvádí, že jinou kočku by už nikdy nechtěli. Víceprsté kočky jsou dodnes populární v Americe. Zřejmě proto, protože jsou jiné.

Moje kamarádka Pacička má na předních a zadních tlapkách šest prstů. Když se ji podíváte na přední tlapky, tak tlapky vypadají jako by na nich měla palčáky. Proto se jim také říká " kočka s palčáky ". Je opravdu vyjímečná číča, i co se týče povahy. Oproti jiným, mohu pozorovat Pacičku a srovnávat s jinými kočkami, ktré žijí s námi v boudě. A to nejen s kočkami s urozeným původem. Víceprsté kočky mohou být v různých barvách, krátkosrstá i dlouhosrstá.
Také jsem se už zmínila, že moje páníčka miluje kočkovité šelmy. Jak poprvé viděla Pacičku, tak z ní byla unešená a také ji fascinovala přesně jako Ernesta Tomcat. I páníčka si dovezla domů nového člena smečky a už si nedokáže představit smečku bez víceprsté kočky.
Pacička s moji maličkostí.


Víceprsté kočky způsobují závislost.

Haaf Myška
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama